siec siec

Budowa sieci elektroenergetycznych

Czy jednak na co dzień zastanawiamy się, skąd jest prąd w naszych gniazdkach?

Czym jest sieć elektroenergetyczna?

Najprościej mówiąc to sieć, dzięki której energia elektryczna może być rozdzielana i przesyłana. To swoiste połączenie pomiędzy elektrownią a końcowym odbiorcą prądu.

W swoim otoczeniu możemy zaobserwować napowietrzne sieci elektroenergetyczne, ale coraz większą popularnością cieszą się także linie kablowe.

Sieci elektroenergetyczne – funkcje

Sieci elektroenergetyczne mogą być przesyłowe oraz rozdzielcze i mogą funkcjonować w systemie prądu stałego lub przemiennego, a także mieszanego (hybrydowego). Dodatkowo sieci mogą działać na różnych napięciach – od najwyższych (750 kV) do najmniejszych (0,4 kV). Skąd takie rozróżnienie? Ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną znacząco się różni – sieci średniego napięcia sprawdzają się w firmach i fabrykach, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie wyższe niż w gospodarstwie domowym, w którym wykorzystuje się linie najmniejszego napięcia (ma to również związek z bezpieczeństwem użytkowników energii).

Sieć przesyłowa i sieć rozdzielcza

Sieci przesyłowe to sieci wysokiego napięcia, których zadaniem jest przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości, natomiast sieci rozdzielcze (inaczej dystrybucyjne) to sieci o niskich i średnich napięciach, dzięki którym energia elektryczna dostarczana jest bezpośrednio do odbiorców.


0
zrealizowanych inwestycji
0 km
wykonanych przewiertów
0 lat
doświadczenia w branży

Budowa sieci elektroenergetycznych

Linie energetyczne mogą być budowane w dwóch systemach – napowietrznym oraz kablowym, jednak ich rodzaj zależy od wielu czynników.

Linie najwyższego (NN) i wysokiego napięcia (WN) występują w systemie napowietrznym, natomiast linie średniego (SN) oraz niskiego napięcia (NN) coraz częściej są modernizowane z linii napowietrznych na linie kablowe. Skąd taki trend?

Po pierwsze linie napowietrzne nie mogą być budowane wszędzie – najczęściej spotykamy je na dużych, otwartych przestrzeniach z dala od budownictwa. Szczególnie w miastach, gdzie zagęszczenie budynku jest spore, niemożliwym jest ustawienie linii napowietrznej i tu z rozwiązaniem przychodzi linia kablowa.

Dodatkowo linie napowietrzne częściej ulegają awariom przy złych warunkach atmosferycznych, a ich budowanie może wiązać się ze zmianami środowiska (np. wycinką drzew).

Budowa sieci elektroenergetycznej z Elektrolex.pl

Jesteśmy zaufaną firmą, która od wielu lat zajmuje się szerokim wachlarzem usług elektroenergetycznych. Nasz zespół stanowią wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem, dzięki czemu gwarantujemy profesjonalną budowę sieci elektroenergetycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także z zachowaniem wszelkich norm jakościowych i zasad bezpieczeństwa.

Budowa sieci elektroenergetycznej to bardzo poważne przedsięwzięcie, w którym profesjonalizm jest cechą pożądaną, a dzięki naszemu doświadczeniu doskonale wiemy, jak to zrobić.

Usługi elektroenergetyczne
506 131 937
Przewierty sterowane
506 131 854

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.