rodzaje-sieci-elektrycznych rodzaje-sieci-elektrycznych

Rodzaje sieci elektrycznych

Ze względu na to, gdzie umieszczamy linie sieci elektrycznych, możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

  • sieć napowietrzna (nadziemna)
  • sieć kablowa.

Sieć napowietrzna

Sieci napowietrzne, jak sama nazwa wskazuje, to sieci, które buduje się nad powierzchnią ziemi. Są dość często spotykane w naszym kraju, bo do pewnego czasu były jedyną alternatywą przyłączenia energii elektrycznej do budynków.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim niższy koszt w porównaniu do nowocześniejszych linii kablowych podziemnych. Dodatkowo przy awarii takiej sieci, jej usunięcie nie wiąże się z dodatkowymi pracami budowlanymi. Linie napowietrzne mogą być budowane praktycznie w każdych warunkach, przy odpowiednim dostosowaniu terenu.

Niestety, linie napowietrzne mają podstawowy minus – nie należą do estetycznych elementów krajobrazu, dlatego coraz częściej rezygnuje się z ich budowaniu w pobliżu np. osiedli mieszkaniowych.

0
zrealizowanych inwestycji
0 km
wykonanych przewiertów
0 lat
doświadczenia w branży

Sieć kablowa

Sieć kablowa w odróżnieniu od sieci napowietrznej realizowana jest pod ziemią. Koszt budowy sieci kablowej podziemnej jest wyższy, ponieważ wymagany jest odpowiedni przekop lub horyzontalny przewiert sterowany. Jednak ma ona swoje niezawodne plusy – pozbywamy się z krajobrazu wiszących kabli czy przesłaniających widok słupów. Linie kablowe idealnie sprawdzają się również w inwestycjach, gdzie warunki techniczne nie pozwalają na postawienie linii napowietrznej. Jej eksploatacja jest także tańsza – linie kablowe nie są narażone na uszkodzenie w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych, ich instalacja nie wymaga dodatkowej wycinki drzew czy przycinania gałęzi dla zachowania bezpieczeństwa.

Wśród wad takiego rozwiązania należy wymienić jednak, że w przypadku awarii sieci kablowej wymagane są dodatkowe prace, jednak jak pokazują badania, nowoczesne linie kablowe charakteryzują się niższą awaryjnością niż standardowe linie nadziemne.

Poziom napięcia linii energetycznych

  • Linie energetyczne dzielimy na trzy poziomy napięcia:
  • napięcie niskie to napięcie poniżej 1kV, które ma zastosowanie w gospodarstwie domowym. Większość sprzętów AGD i RTV działa właśnie na niskim napięciu. Napięcie to jest także bezpieczne dla użytkowników, ponieważ niweluje poważne skutki porażeń prądem.
  • napięcie średnie (1-60 kV) – energia o takim napięciu jest jak pośrednik pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Wysokie napięcie sieci energetycznych jest przekształcane w napięcie średnie, które znów jest redukowane do napięcia niskiego, a następnie dostarczane do użytkowników. Napięcie średnie wykorzystywane jest także w branży przemysłowej, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest o wiele wyższe niż w standardowym gospodarstwie domowym.
  • napięcie wysokie – występuje w sieciach łączących rozdzielające transformatory z elektrowniami produkującymi energię elektryczną. Wysokie napięcie pozwala na to, aby energia mogła być przesyłana na dużych odległościach, a tym samym była dostarczana do wszystkich punktów w całym kraju.

Usługi elektroenergetyczne
506 131 937
Przewierty sterowane
506 131 854

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.