Przewierty sterowane, przeciski HDD

Maszyny do przewiertów sterowanych HDD pozwalają stosować technikę bezwykopową na znacznie dłuższych dystansach, także pod autostradami, torami kolejowymi, rzekami i wszystkimi innymi przeszkodami terenowymi.

Horyzontalne przewierty sterowane (HDD: Horizontal Directional Drilling) – nowoczesna technologia (zaliczana do tzw. technologii bezwykopowych) polegająca na wykonywaniu poziomych przewiertów sterowanych. Stosuje się ją do bezwykopowego instalowania nowych rurociągów oraz rur osłonowych. Trasa przewiertu może być prostoliniowa lub po łuku, a kierunek wiercenia głowicą sterującą można regulować w dowolnym etapie wykonywania przewiertu pilotowego. Umożliwia to omijanie przeszkód zarówno naziemnych, jak i podziemnych, dlatego przewierty sterowane stosowane są z reguły w przypadkach, kiedy wykonywanie wykopów otwartych jest znacznie utrudnione lub niemożliwe, np. przejście pod rzeką lub drogą o dużym natężeniu ruchu.

Przewierty sterowane - HDD

W metodzie przewiertu sterowanego ułożenie rury przewodowej lub osłonowej stanowi zwykle operację dwustopniową. Najpierw wzdłuż wymaganej trasy wykonywany jest otwór pilotowy. W drugim etapie podczas ruchu powrotnego, wcześniej przygotowany rurociąg zostaje zamocowany do poszerzacza za pomocą specjalnego łącznika obrotowego i jest wciągany do rozwierconego otworu równocześnie z wycofywaniem żerdzi wiertniczych.

Przewierty sterowane to bardzo wymagające rozwiązania, które wymagają zastosowania najlepszych materiałów o ulepszonych właściwościach, w szczególności o niezwykle wysokiej odporności na powolny wzrost pęknięć. Rury instalowane przy użyciu przewiertu sterowanego muszą być odporne na dodatkowe naprężenia powodowane przez zarysowania powierzchni oraz na długotrwałe obciążenie punktowe.

Przeciski

Przeciski wykony za pomocą urządzenia pneumatycznego, pracującego na sprężone powietrzem , urządzenie drąży otwór, a grunt wokół urządzania jest rozpychany i zagęszczany. 

Rozpoczęcie przecisku następuje z komory startowej , której wielkość uzależniona jest od rodzaju i średnicy rury a także projektowanej głębokości jej ułożenia.

Przeciski za pomocą maszyny Hercu HP135 

to podstawowa wersja urządzenia przeciskowego o najprostszej konstrukcji służąca do wykonywania otworów i ręcznego lub mechanicznego wciągania rur za pomocą linki i naciągacza.

Maszyna cechuje się dużą bezwładnością co  wpływa korzystnie na przemieszczanie się w podmokłych gruntach, w których występuje efekt kołysania się maszyn. HP135 to bardzo celny kret z mocnym udarem.

Przeciski za pomocą maszyny Hercu HP160V 
jest  urządzeniem uniwersalnym dającym możliwość zarówno instalacji rur plastikowych jak i wbijania rur stalowych

Parametry

 • średnica rury: min - 40 , max - Ø 190
 • długość przecisku : min - 3 mb, max – 20 mb

Technologię HDD wykorzystujemy do montażu rur, przez które przeprowadzane będą sieci:

 1. teletechniczne
 2. energetyczne
 3. gazowe
 4. wodociągowe

Parametry techniczne maszyn - przecisków:

Ditch Witch JT 2020:

 • średnica rury: min - 40 , max - Ø 350
 • długość przewiertu : min - 15 mb, max – 150 mb

 

JT 3020 ALL TERRAIN:

 • średnica rury: min - 40 , max - Ø 500
 • długość przewiertu : min - 15 mb, max – 300 mb

Zalety przewiertów sterowanych:

 1. sprawna i szybka metoda układania instalacji podziemnych,
 2. ograniczenie zniszczeń: w środowisku naturalnym, na powierzchni dróg i na innych podłożach,
 3. możliwość układania sieci pod każdą przeszkodą podziemną i nadziemną,
 4. optymalizacja kosztów wykonania inwestycji
 5. minimalne zakłócenia w ruchu ulicznym
 6. wysokiej klasy sprzęt oraz doświadczona kadra gwarantują powodzenie nawet najtrudniejszego przewiertu

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Kontakt

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.