Zastosowanie przewiertów HDD
Ta nowoczesna metoda idealnie sprawdza się na dłuższych dystansach, ponieważ jest mniej inwazyjna niż standardowe wykopy, dzięki czemu inwestycja może zostać zakończona w krótszym czasie i przy minimalnym wkładzie finansowym.
Zdarza się, że na trasie planowanej sieci napotykamy naturalne lub infrastrukturalne przeszkody, które uniemożliwiają dalsze prace, ponieważ wiążą się z przekopaniem terenu, na które nie można sobie pozwolić. Wtedy idealnym rozwiązaniem staje się horyzontalny przewiert sterowany. Jeżeli inwestycja blokowana jest przez naturalne przeszkody, jak rzeki, zbiorniki wodne czy inne ukształtowania terenowe tradycyjny wykop w ogóle nie wchodzi w grę. Podobnie w sytuacji, gdy na drodze napotykamy drogi, autostrady czy tory kolejowe.
Co więcej maszyny do przewiertów sterowanych mogą pracować zarówno w linii prostej, jak i po łuku, a kierunek wiercenia można regulować w dowolnym momencie podczas przewiertu pilotowego. Dzięki temu możliwe jest ominięcie przeszkód zarówno tych podziemnych, jak i naziemnych.
Jak wygląda przewiert sterowany?
Gdy wyobrażamy sobie standardowy plac budowy dowolnej sieci, przed oczami zawsze staje nam obraz potężnego sprzętu oraz niemniej ogromnych dziur i wykopów. W metodzie horyzontalnych przewiertów sterowanych sceneria ta wygląda zupełnie inaczej.
W pierwszym etapie prac wykonuje się otwór pilotowy, który niejako będzie drogowskazem dla montowanych rur. Następnie przechodzimy do instalacji rurociągów, która odbywa się podczas ruchu powrotnego. Wcześniej rurociąg zostaje zamocowany do poszerzacza, a następnie zostaje wciągany do otworu. Rury zostają umieszczone na miejscu, żerdzie wiertnicze wycofują się, a teren inwestycji pozostaje w stanie nienaruszonym.