Przewierty sterowane HDD
Instalacje bez wykopów? Oczywiście! Horyzontalne przewierty sterowane HDD pozwalają na błyskawiczne i bezproblemowe pokonywanie różnorodnych przeszkód na drodze projektowanych linii obiektów. Drogi, tory czy naturalne bariery jak rzeki nie stanowią już problemu!
Dysponujemy nowoczesnymi maszynami, które pozwalają na uniknięcie wykopów i minięcie przeszkód na odcinku 1 km oraz przeprowadzenie rur stalowych lub polietylenowych o średnicy od 20mm do 900 mm. Podejmujemy się zadań metodą krakingu polegającą na wykonaniu nowego przewiertu w śladzie istniejących rur, np. kanalizacyjnych.
Technologia przewiertów stosowanych to oszczędność czasu i pieniędzy!
Przy projektowaniu rurociągów oraz wszelkiego typu magistrali przesyłowych często możemy napotkać przeszkody terenowe – ruchliwe szosy, cieki wodne czy tory kolejowe. Ich ominięcie jest wręcz niemożliwe, więc wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wykopu. Niestety, jest to rozwiązanie, które zajmuje sporo czasu i powoduje różnorodne utrudnienia komunikacyjne. Ponadto należy zaangażować dużą liczbę pracowników, sprowadzić specjalistyczny sprzęt, co dodatkowo podnosi koszty wykonania oraz wydłuża czas realizacji. Zdarza się, że na danym obszarze nie ma nawet możliwości wykonania takiego przekopu. Czy musimy rezygnować z inwestycji?
Absolutnie nie! W takich przypadkach idealnie sprawdzą się przewierty sterowane HDD.
Czym są przewierty sterowane HDD?
HDD to skrót z angielskiego Horizontal Directional Drilling, czyli horyzontalne wiertnice sterowane. Ta nowoczesna technologia umożliwia instalację rurociągów i rur osłonowych bez konieczności przeprowadzania wykopów.
Horyzontalne przewierty sterowana pozwalają na wykonanie przewiertu prostoliniowego, jak również po łuku, co pozwala na bezpieczne i bezproblemowe omijanie przeszkód naziemnych i podziemnych. Dodatkowym atutem maszyny przewiertów sterowanych jest możliwość zmiany kierunku głowicy sterującej na dowolnym etapie przewiertu.
Gdzie sprawdzi się horyzontalny przewiert sterowany?
Praktycznie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykonania standardowego przekopu lub nie chcemy go wykonać ze względu na koszt lub czas budowy. Co ważne, wykorzystanie horyzontalnych przewiertów sterowanych HDD możliwe jest również na wyjątkowo długich dystansach, np. w trakcie budowy autostrady czy torów kolejowych. Przewierty sterowane w prosty sposób rozwiązują również problem naturalnych i nietypowych przeszkód terenowych.
Technologia przewiertów sterowanych może być stosowana zarówno w zakresie sieci teletechnicznych i energetycznych, jak i gazowych i wodociągowych.
Czym wykonujemy przewierty sterowane HDD?
Nasza firma dysponuje nowoczesnymi maszynami wiertniczymi firmy Ditch Witch i Tracto Technik z sytemem nawigacji DCI. Ponadto posiadamy również zgrzewarki doczołowe Nowatech oraz samochód do transportu i utylizacji płuczki wiertniczej (WUKO). Transport maszyn wykonujemy własnymi w pełni wyposażonymi zestawami.
Wykonujemy przewierty sterowane HDD rurami stalowymi oraz polietylenowymi (PE) o średnicach od 20mm do 900mm i długości do 1km.
Jak przebiega realizacja przewiertu sterowanego?
Horyzontalne przewierty sterowane HDD przebiegają zawsze dwuetapowo:
- Przewiert pilotowy – wykonywany jest za pomocą głowicy sterującej o stosunkowo niedużej średnicy. Ma za zadanie pokonać i ukształtować całą trasę przebiegu planowanego rurociągu bądź linii przesyłowej.
- Przewiert powrotny (poszerzający) wraz z wciąganiem elementów rurociągu – w przewiercie powrotnym bierze udział głowica poszerzająca, dzięki której uzyskujemy już finalną średnicę przewiertu. Do głowicy poszerzającej zostaje przymocowany (za pomocą obrotowego łącznika) element rurociągu bądź rura osłonowa i w trakcie cofania się głowicy następuje systematyczne wciąganie instalacji w głąb przewiertu.
Ze względu na charakter montażu przewierty sterowane wymagają stosowania rur o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. W szczególności dotyczy to odporności na ścieranie, długotrwałe obciążenia punktowe oraz gwałtowne naprężenia.
Podejmujemy się zadań metodą krakingu polegającą na wykonaniu nowego przewiertu w śladzie istniejących rur, np. kanalizacyjnych.
Przewierty sterowane – cennik
Ze względu na różnorodne warunki i przeszkody nie ma jednego, z góry ustalonego cennika przewiertów horyzontalnych. W zależności od złożoności zadania oraz warunków geologicznych dobierany jest odpowiedni zestaw wiertniczy, który zagwarantuje należyte wykonanie zadania.
Dlaczego warto zastosować horyzontalne przewierty sterowane HDD?
Wykorzystanie technologii przewiertów sterowanych to przede wszystkim oszczędność czasu i redukcja kosztów inwestycyjnych. Ponadto nie wymagają one zaangażowania dodatkowe sprzętu oraz kadry. Dodatkowo nie powodują one zakłóceń w ruchu komunikacyjnych, są mało ingerencyjne w środowisko oraz infrastrukturę.
Podstawową zaletą jest jednak możliwość sprawnego forsowania przeszkód, które wcześniej wymuszały znaczne i kosztowne zmiany tras instalacji.